STK`lar Suruç Katliamını Lanetledi
STK`lar Suruç Katliamını Lanetledi

Van Ticaret ve Sanayi Odası önünde bir araya gelen 48 STK Suruç`ta meydana gelen katliamı lanetledi STK`lar adına açıklamayı VAN TSO Başkanı Necdet Takva yaptı.

 

 

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen ve masum insanların yaşamına kast eden saldırıyı şiddetle kınıyor, bu vahşeti gerçekleştirenleri lanetliyoruz. Terörist saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah’ tan rahmet diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Güney Kürdistan Bölgesi ile Suriye’ de yaşanan insanlık katliamının sadece o bölgede yaşayan insanlara yönelik olmadığını bu olay hepimize açıkça göstermiştir. Tüm bölgenin tehdit altında olduğunu artık herkesin görmesi gerekmektedir. Teröre karşı devletin daha etkin ve kararlılıkla mücadele etmesi her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir

 

 

Saldırıyı gerçekleştirenlerin derhal yakalanması ve ülke içindeki faaliyetlerinin sonlandırılması kamuoyunun ve bizlerin beklentisidir. Özellikle siyasetin dili artık ortak mücadele dili olmalı ve tehlike siyasi malzeme konusu yapılmamalıdır. Siyaset, artık bu saldırıyı gerçekleştirenlere karşı ortak bir konumda hareket etmeli ve konuşma üsluplarını bu çerçevede yapmalıdır. Hükümet bu konuda gerekli inisiyatifi derhal almalıdır.

 

 

Yapılan saldırı insanlığın evrensel değerlerine yönelik bir saldırıdır. Kobani ve Rojava ortaklaşmanın gerekliliğini bizlere göstermiştir. Hayatlarını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımız da bu ortaklaşmanın gereği için orada bulunmaktaydılar. Bu saldırıyı yapanların bilmeleri gereken şudur ki ; Bölge halklarının ortak yaşama iradesi asla kırılamayacaktır.

Çevremizde yaşanan kaos ortamı maalesef ülkemizi derinden etkilemektedir. Dünkü saldırı da göstermiştir ki ülkemiz de bu kaos ortamının içine çekilmek istenmektedir. Bu duruma ülke yaşayanları olarak sağduyu ile karşı durmalı, siyasetin de birleştirici, bütünleştirici bir dil kullanması ve tüm kurum ve kuruluşları ile buna destek vermesi gerekir.

Bu çerçevede dün yaşanan bu terörist saldırıyı tekrar lanetliyor, ülkedeki her bireyin yaşanan acıya ortak olmasını, saldırıda yaşamını yitiren insanlarımızı sahiplenmesini ve şiddete karşı ortak tavır göstermesini bekliyoruz. Ayrıca provokasyona açık olan bu tür eylem karşısında halkımızı sağduyuya davet ediyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygılarımızla.

 

 

 

VAN TSO MAZLUM-DER

MARANGOZLAR ODASI VAN ŞOFÖRLER ODASI

GÖL KENT KOOPERATİF ŞEHİR İÇİ YÜK TAŞIMACILARI KOOP.

TAKSİCİLER KOOP. ZİRAAT ODASI

EZCACILAR ODASI VAN HAKKARİ TABİP ODASI

İHD VAN GİDER VAN FIRINCILAR ve LOKANTACILAR ODASI

VASİAD MÜSİAD

TÜMSİAD DOĞU MADENCİLER DERNEĞİ

VAN İŞ KADINLARI DERNEĞİ DOĞUSİFED

VAN DİNAMİK İŞADAMLARI DER. HAKKARİ GENÇ GİRİŞİMCİLER DERNEĞİ

ELBAK DERNEĞİ BAKKALAR VE MANAVLAR ODASI

VAN BAROSU VAN KADIN DERNEĞİ

VAN AZADİ HAREKETİ DAİB VAN TEMSİLCİLİĞİ

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI KAHVECİLER DERNEĞİ

Esnaf Kefalet Koop. KUYUMCULAR ODASI

VAN SMMOB ÖZE DÖNÜŞ DERNEĞİ

HUBUBATÇILAR ODASI MÜNİBÜSÇÜLER KOOP:

SEBZE ve MEYVE KOM.DER. KESK

BTS VAN EĞİTİM SEN VAN Şb.

BES VAN ŞB. TARIM ORKAM SEN Van ŞB.

TÜMBELSEN Van Şb. ESM Van Şb.

YAPIYOL SEN Van Şb. TERZİLER ODASI

BERBERLER VE KUAFÖRLER ODASI

TUYAD-DER SERVİS ARAÇLARI KOOP.