.

"Derhal barış hakim kılınmalıdır"

 

 

Van - Hakkâri Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Koç, bakanlığın sözleşmeli uygulamasıyla  doktorları bölgede tutmaya çalıştığını söyledi.

Dr. Koç, yaşanan soruna kalıcı çözüm bulunabilmesi için biran önce barışın hakim kılınması gerektiği çağrısında bulundu.

Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Heybet Semur, önceki gün yaptığı açıklamada

 Kobani olayları ve son yaşanan süreçle birlikte Van`da bir göçün yaşandığına dikkat çekerek, "Olaylardan dolayı bir kısım hekimimiz ilimizden ayrıldı, bir kısmı da ayrılmayı düşünüyor" demişti.

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde düzenlenen kahvaltıda gazetecilerle bir araya gelen Semur, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Olaylardan dolayı bir kısım hekimimiz ilimizden ayrıldı, bir kısmı da ayrılmayı düşünüyor. Tabii hekim olmayınca sağlık hizmetlerini de layıkıyla yapmamız mümkün değildir. İnşallah ülkemizde de, ilimizde de huzur ortamı yeniden inşa edilir."

TABİPLER ODASI: OLAYLAR ETKİLİ

Hakkari-Van Tabipler Odası da, doktorların bölgeden ayrılmasını yaşanan süreçle bağlantılı olarak ele alıyor.

Oda Başkanı Dr. Ahmet Koç, şunları söyledi:

"7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya çıkan çatışmalı süreç ve sokağa çıkma yasakları tüm meslek çalışanlarında olduğu gibi sağlık çalışanlarında da huzursuzluk, güvensizlik ortamı meydana getirdiğinden dolayı bölgede mecburi hizmetleri dolan hekimler başka bölgelere tayin istemektedirler. Bu çatışmalı süreç boyunca birçok doktor ve sağlık çalışanı ambulans şoförleri hayatını kaybetmiştir, dolayısıyla sağlık çalışanlarının çalışma koşulları çok zorlanmıştır

. Sağlık çalışanları da böyle çatışmalı ortamlarda herkese yardım etmek için yoğun çaba sarfetmektedirler

Ama maalesef son zamanlarda sağlık çalışanları hedef haline gelmiş bulunmaktadır. Bu zor koşullar nedeniyle birçok sağlık çalışanı bölgeden ayrılmak istemektedirler, bir kısmı da ayrılmış veya mecburi hizmeti dolanlar bir an önce bölgeden gitmek istemektedirler."

SÖZLEŞMELİ ÇÖZÜM

Sağlık Bakanlığı`nın bu durumun farkında olduğunu, bu nedenle de "sözleşmeli" diye bir çözüme gittiğini ifade eden Koç, şunları anlattı: 

"Sağlık Bakanlığı da bu durumu bildiğinden dolayı hekimlerin burada kalması için sözleşmeli uygulamaya geçmiş bulunmaktadır. Sözleşmeyi imzalayan hekimler, belli bir süre sözleşmeyi uyguladıkları yerde kalmak zorunda kalıyorlar. Bir miktar maaşlar arttırılarak böyle bir uygulamaya geçilmiş durumda şu an."

ÇATIŞMALAR SON BULMALI

Sağlık çalışanlarının eskide olduğu gibi rahatça görevlerini yapabilmelerinin ve açık olan hekim açığının kapatılması için çatışmalı ortamın son bulması gerektiğini söyleyen Koç şunları kaydetti:

"Dileğimiz bir an önce bu çatışmalı sürecin sonlanmasıdır. Nasıl ki bir anda bir savaş, bir çatışma kararı verilmiş ise aynı şekilde, bu çatışma ortamının bir anda sonlanması için de bir yol bulunması dileğimizdir.

 En masrafsız, en kolay karar kılınacak yol, çatışmasızlık haline dönülmesidir