Van`da doktora saldırı `Meslek hayatı bitebilir`

Van`da doktora saldırı

`Meslek hayatı bitebilir`

 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde görev yapan Kulak Burun Boğaz (KBB) Asistanı Dr. Abdurrahman Ayral dün hasta ve hasta yakını tarafından darp edildi. Doktorun aldığı darbeler nedeniyle el bileği ve parmağı kırıldı.

 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde görev yapan KBB Asistanı Cerrah adayı Dr. Abdurrahman Ayral dün hasta yakını ve hasta tarafından darp edilerek el bileği ve parmağı kırıldı.

 

KBB Asistanı Cerrah adayı Dr. Abdurrahman Ayral`ın darp edilmesinden sonra meslektaşları ve Sivil Toplum Örgütü (STÖ) Temsilcileri Van YYÜ Hastanesi Başhekimlik binası önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasına Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyyami Battal, YYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faik Öner YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Çankaya, Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Çetin Kotan, SES Van Şubesi ve STÖ temsilcileri, meslektaşları ve sağlık çalışanları katıldı.

 

 

 

Basın Metni

 

Bir hekim arkadaşımızın el bileği ve parmağı, genç bir oğul ve 70 yaşlarında babası tarafından; hekim arkadaşımız, genç oğulun saldırılarından kendisini korumaya çalışırken, babanın usta baston darbeleri ile kırıldı.

Hekim arkadaşımız genç bir cerrah adayıdır ve cerrahi yapabilmesi için el bileği ve kırılan parmağı, beyni kadar, gözü kadar gerekli/ zorunlu uzuvdur ve ‘O Baston’ muhtemelen meslektaşımızın meslek yaşamını bitirmiştir; beyefendi ve oğlu kendileri ile gurur duyabilirler, ‘Hedef 12’ den vurulmuştur’ !

Bu toprakların geleneğinde genç oğullar zıvanadan çıksa bile, bastonlu babalar, oğullarını diğer anaların kuzularına saldırtmak yerine sakınırlar, sükunet sağlarlar.

Kendilerine hizmet edenlere sevgi- saygı gösterirler, müteşekkir ve minnettar kalırlar….

Galiba ‘ O güzel adamlar o güzel atlara binip gittiler’ !

Tüm toplumsal dinamikler, idareciler, yetki ve sorumluluk sahibi tüm unsurlar, mevcut ve vahim durumdan vazife çıkarmalıdırlar.

Sağlıkta popülizm birilerinin hoşuna gidiyor ve işine geliyor olsa da, bu ülkeye ve insanlarına ağır ve telafi edilemez bedeller ödetiyor.

Türkiye’ nin hastaneleri Türkiye’ nin kahvehanelerine dönmüş durumdadır, ivedilikle önlem alınmalıdır.

Hastalarımızı mağdur etmemek adına sükunetimizi muhafaza etmeye çalışıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.