Hakkari ve Yüksekova`da grev!

 

 

HAKKARİ

Hakkari Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen gruba Van - Hakkari Tabip Odası Hakkari temsilciliğinin yanı sıra kenteki sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Bir günlük grev, geçen yıl Gaziantep Devlet Hastanesi’nde hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen 30 yaşındaki Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın anısına 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

SES adına yapılan basın açıklaması Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Resul Tertimiz tarafından okundu. Dr. Tertemiz, "Dr. Ersin Arslan, Gaziantep`te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak katledildi. Aradan bir yıl geçti, ancak sağlık çalışanları her gün ülkenin dört bir yanında şiddet görmeye devam ediyor. Son bir yıl içinde genç bir sağlık emekçisi Dr. Melike Erdem sisteme isyanını kendi canıyla ödedi. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi`nde Yoğun Bakım Hemşiresi Rabia Önal öldüresiye dövüldü. Kaymakamın dövdüğü doktor, hastane müdürünün kovduğu sağlık çalışanı. Emniyet güçleri ve başhekimlerin saldırısı, hasta ve hasta yakınlarının... Bildiklerimizden sadece bir kaçıdır bunlar. Sağlık emekçilerine yapılan tüm bu saldırıları kınıyoruz" dedi. 

YÜKSEKOVA

Yüksekova Devlet Hastanesi’nin bahçesinde düzenlenen basın açıklamasına, Van - Hakkari Tabip Odası Hakkari temsilciliği üyeleri, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Yüksekova temsilcileri, diğer sivil toplum kuruluşları üyeleri ve çeşitli sağlık meslek gruplarında çalışan sağlıkçılar katıldı.

Geçen yıl bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan için bir dakikalık saygı duruşundan sonra basın açıklamasını SES Yüksekova yöneticisi Cevdet Beşer okudu.

Beşer, Dr. Ersin Arslan’ın geçen yıl Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürüldüğünü hatırlatarak, “Aradan bir yıl geçti, ancak sağlık çalışanları ger gün ülkenin dört bir yanında dayak yemeye devam ediyorlar. Ortada sağlık çalışanlarını, hastaları ve hasta yakınlarını karşı karşıya getiren akıl dışı bir sağlık sistemi var. Sağlık Bakanı değişti. Sağlık sisteminde düzelme denecek hiçbir adım atılmadığı gibi atılma niyeti de yok. Ödeme güvencesini tamamen yitirmiş, çalışanları birbirine düşüren, sağlıkta kaliteyi düşüren bir performans uygulaması var. Gittikçe ağırlaşan iş yükü ve angarya, 7 gün 24 saat kuralsız ve baskı altında çalıştırılma var. Özel sektörde güvencesiz, parasını alamadan, kölelik koşullarında çalıştırılma var. Siyasetçi ve yöneticiler tarafından küçük düşürülme, hedef gösterilme var. Tüm bunların sonucunda bozuk bir sağlık sistemi, tedavi olamayan hastalar ve çalışanlara yönelik öfke ve şiddet var. Böyle sağlık sistemi olmaz” dedi.

“ŞİDET GÖRMEYİ KABUL ETMİYORUZ”

Beşer, böyle şartlarda iyi bir hizmet veremediklerini belirterek, Eğitimimiz sürecinden başlayarak çok çalıştığımız, zor şartlarda hastalarımıza hizmet vermeye gayret ettiğimiz hastalarımızdan, hasta yakınlarından şiddet görmeyi kabul etmiyoruz. 17 Nisan 2013’te öldürülen meslektaşımız Dr. Ersin Arslan’ı Türkiye’de sağlık alanındaki şiddeti, nedenlerini ve çözüm önerilerini tartışacağımızdan dolayı acil hastalar, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti sunmayacağız” diye konuştu.